Rekuperator

Z roku na rok stopniowo wzrasta liczba osób, jakie ostatecznie decydują się na to, żeby w swoim domu zamontować wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. O ile przyszłość zazwyczaj wiąże się z tym, że wszystko idzie do przodu ku lepszemu, bo to właściwość postępu – poprawa – to czasami może się okazać, że rozwiązania z przeszłości pod pewnymi względami były jednak lepsze.

rekuperator

 

Tak jest chociażby i w niniejszym przypadku. Technologie, które były stosowane jeszcze między piętnastoma, a dziesięcioma laty temu zapewniały domom o wiele lepszy dostęp świeżego powietrza za sprawą naturalnych nieszczelności okien oraz drzwi. Poza tym miały także w tym swój udział naturalne nieszczelności w murach.

Teraz, gdy wszystko jest wręcz doskonale szczelne i nieprzepuszczające powietrza, może się okazać, iż może w domu pojawić się niejeden dość poważny problem. Kiedy wymieniamy okna lub drzwi na nowe i  idealnie wręcz szczelne czy też montujemy takie w nowym domu albo gdy izolujemy dom styropianem, nie do uniknięcia okazuje się być problem pleśni, wilgoci i zaduchu.

Teoretycznie można zastosować później w domu rozwiązania w postaci nawiewników podokiennych lub mikrowentylacji, tylko że warto później zapytać samego siebie o to czy po to uszczelniało się dom, żeby go teraz rozszczelniać? Raczej nie. Tą drogą w końcu wraca się do punktu wyjścia z lichszym portfelem niż na wejściu. Takie rozwiązanie jest bez sensu. Jedyne rozsądne w tym wypadku wyjście to rekuperacja. Co to takiego?

To system wewnętrznej wentylacji z odzyskiem ciepła. Jak to wygląda i jak to działa? Rekuperator, będący centralną wentylacyjną zapewnia efektywne krążenie i wymianę powietrza w obrębie całego posiadanego przez nas budynku. Zrozumiałe jest oczywiście, że poza rekuperatorem, dom należy uprzednio wyposażyć w kanały wentylacyjne, jakie będą odpowiedzialne za przenoszenie świeżego powietrza z zewnątrz do pomieszczeń wewnątrz domu, a także odpowiedzialne za odprowadzanie powietrza już zużytego z takich newralgicznych pod tym względem punktów domu, jak kuchnia czy toaleta. Aby uniknąć problemów z wilgocią i niepotrzebnego rozszczelniania domu, warto zdecydować się na rozwiązanie w postaci rekuperacji.