Pompa ciepła

pompa_ciepla

Wiele budowanych teraz w Polsce domów ma tradycyjną murowaną konstrukcję. Od starych różni je jednak lepsza izolacja i staranne zabezpieczenia. Czasem posiadają także systemy wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.

Jest to wymuszone przez obecnie panujące przepisy, które zakładają funkcjonowanie lepszego ocieplenia i lepszych, szczelniejszych okien, toteż zapotrzebowanie na energię zmniejsza się w każdym przeciętnym, wyposażonym w te innowacje, domostwie.

Nie zmienia to jednak faktu, że zapotrzebowanie na ciepło do robienia ciepłej wody użytkowej wciąż pozostaje na niezmienionym poziomie, a to decyduje o tym, że koszt jej podgrzewania może stanowić nawet jedną trzecią naszych totalnych wydatków przeznaczonych na cele grzewcze.

Jak zatem ogrzewać właściwie zaizolowany dom?

Można na przykład tradycyjnym bądź kondensacyjnym kotłem grzewczym na gaz albo na olej opałowy. Można też jednakże zdecydować się na coraz popularniejszą w Polsce pompę ciepła, która wykorzystuje ciepło uzyskane z otaczającego nas środowiska.

Przeprowadzane niedawno badania ukazują istniejącą w tej kwestii rozbieżność. Otóż znaczna część ankietowanych podaje pompę ciepła w roli jednego ze znanych im urządzeń służących do centralnego ogrzewania i preparowania ciepłej wody, jednakże dziesięć razy mniej ankietowanych te rozwiązanie ostatecznie wybrało.

Dlaczego tak to wygląda?

Dlaczego wiedza o istnieniu pompy jest na dobrym poziomie, a korzystanie z tego najtańszego źródła energii ostatecznie jest znikome? Być może wiąże się to z obawami przed montażem tego urządzenia. Najprawdopodobniej jednym z powodów jest także wyższy niż w przypadku kotła tradycyjnego całkowity koszt inwestycji.

Znaczną przesadą jest jednakże stwierdzenie obecnie popularne, że na pompę grzewczą stać tylko i wyłącznie tych najzamożniejszych ludzi. To inwestycja, która się zwraca, ponieważ wiąże się z niższymi kosztami eksploatacji, zaś z większym bezpieczeństwem pracy. Warto je wybrać chociażby dlatego.