Grzejnik energooszczędny

grzejnikBierzemy pod uwagę wiele czynników, kiedy ostatecznie decydujemy się na wybór właściwego systemu ogrzewania do naszego domu. Doradcy mają na ten temat bardzo wiele do powiedzenia. Oferują nam liczne wzory i kolory. Najprawdopodobniej zaproponują nam oni także to, abyśmy zdecydowali się na grzejnik energooszczędny.

Nie ma co ukrywać, sprzedawcy bardzo często korzystają z tego argumentu, ponieważ każdy inwestor łasy jest na to, aby wybudować obiekt, jaki będzie oszczędny pod względem ogrzewania. To po prostu zbyt ważny czynnik, aby go zignorować.

Smutna prawda jest jednakże taka, że modne hasło energooszczędności jest z jednej strony nadużywane przez sprzedawców, a z drugiej zaś – nadinterpretowane przez kupujących. Stwierdzenie bowiem, że taki, a taki typ grzejnika oszczędza energię, to w wymiarach domowych pewna przesada. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że prymarną funkcją grzejników jest przekazywanie energii cieplnej pomieszczeniom, a nie oszczędzanie energii. Te dwie rzeczy są w tym wypadku raczej non sequitur.

O oszczędności energetycznej w domu decyduje bowiem dopiero bilans energetyczny całego budynku, na który składa się szereg czynników, takich jak izolacyjność termiczna okien oraz ścian, a także bierze się pod uwagę minimalizowanie strat ciepła drogą wyeliminowania mostków cieplnych i zmniejszenie strat na wentylacji.

Grzejnik jest tutaj jak widać tylko elementem większej całości. Brak oszczędności energetycznej będzie widoczny dopiero wówczas, gdy inwestor postawi dom z mostkami cieplnymi i bez wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w postaci rekuperacji. To, jakie ogrzewanie wtedy wybierze: czy grzejnikowe, czy podłogowe, nie będzie już tutaj kwestią ani trochę istotną.

Nie znaczy to jednakże, że mowa o energooszczędności grzejników jest całkowitą bujdą, a to za sprawą ich wysokiej dynamiki. Po prostu w skali domu jednorodzinnego te różnice nie uwidaczniają się dopóty nie postawimy kontrastu: grzejniki kontra ogrzewanie podłogowe. Grzejniki mają możliwość wykorzystania zysków cieplnych ze światła dziennego, co jest oszczędnością. W ogrzewaniu podłogowym – www.elektrasklep.pl nie ma o tym mowy, więc często dochodzi do przegrzania.